×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Europa

Galna ryktet: s1mples lag ville köpa upp Spirit

1
BC Game ville köpa upp delar av eller hela Spirit.
Säsongen är igång igen efter att Blast Bounty dragit igång under tisdagen, vilket också sätter punkt för ledighetens silly season. Tiden då lagen byter spelare inför kommande säsong.

Ett lag som valde att göra förändringar var Oleksandr "s1mple" Kostylievs lag BC Game, organisationen köpte upp kärnan från Saw för att säkra upp VRS-poäng i jakten på Majorplats i Köln senare i sommar.

Men Saw var inte det enda laget som organisationen hade i sikte, laget var intresserade i spelare från Heroic samt Astralis, men ingen affär gick igenom. I podcasten HLTV Confirmed berättar journalisten Martin "Striker Švejda att organisationen var intresserade av att köpa delar av eller hela Team Spirit:

— En sak som jag hörde var det sjukaste hittills var att de (BC Game, reds amn.) kontaktade Spirit och försökte köpa hela laget eller kärnan. Jag skojar inte, jag hörde detta, sa Striker och fortsatte:

— Jag tror helt ärligt att de hörde av sig till nästan alla (lag).

Spirit valde att göra förändringar efter semifinal-uttåget ur höstens Major och bänkade trotjänaren Leonid "chopper" Vishnyakov samt Ivan "zweih" Gogin och ersatte dem med tidigare lagkamraterna Myroslav "Zont1x" Plakhotia och Boris "magixx" Vorobiev.


Artikelbild: Helena Kristiansson/ESL & Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..