×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Profilerade dataminers oense — när kommer egentligen Cache till CS2?

1
Kommer vinterversionen av Cobblestone före Cache?
Två av scenens mest profilerade dataminers, Maxim “Gabe_Follower” Poletayev och Thour, ger helt olika besked om när den efterlängtade kartan Cache egentligen kommer att dyka upp i Counter-Strike 2. Gabe Follower tror inte att Cache dyker upp i map poolen i år, medan Thour hävdar att den är nära lansering men först i Competitive-läget.

Gabe Follower säger i en kommentar till Telegram-kanalen CS2 News att ryktena om en snar Cache-comeback är fel och pekar istället på en vinterversion av Cobblestone som mer sannolik.

"Cache kommer med största sannolikhet inte att dyka upp i mappoolen i år, men vinterversionen av Cobblestone är möjlig", säger han i en kommentar.

Thour går i motsatt riktning och spår att Cache trots allt är på väg tillbaka, men att kartan först kommer att lanserar som test i Competitive under några månader innan den får en eventuell plats i den officiella map-poolen.

"Cache är på väg, men den kommer att stanna i Competitive-läget i några månader och förbättras med hjälp av feedback innan den återvänder till Active Duty/mappoolen. Däremot är det förvånande att Train tas bort", skriver han i ett inlägg på X.


Bakgrunden till förväntningarna på Cache är Valves kryptiska teaser i slutet av 2025 med en kärnemoji som senare togs bort, vilket fick många att koppla till Cache och Tjernobyl.

Artikelbild: JoshMakesStuff/Steam Workshop och FMPONE/X

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..