×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Oväntade uppgifterna: LNZ i förhandling med Mibr

1
Svenska IGL:en kan gå till den brasilianska organisationen.
Efter att ha säkrat en ny huvudtränare är MIBR nära att färdigställa sin laguppställning inför säsongen 2026. Enligt uppgifter till Dust2 Brasil förhandlar organisationen om en värvning av svensken Linus "LNZ" Holtäng.

Enligt källor med insyn pågår förhandlingarna fortfarande, men ska ha nått ett långt framskridet skede. MIBR hoppas kunna slutföra affärerna inom de närmaste dagarna. Planen är att LNZ ska kliva in som ny lagkapten.

Parallellt arbetar MIBR även för att köpa loss Klimentii "kl1m" Krivosheev permanent från G2. Spelaren är för närvarande utlånad, men längden på låneavtalet är inte offentligt känd. Även Carlos "venomzera" Eduardo är på organisationens radar.

LNZ, har suttit på bänken i Heroic sedan november 2025 efter att laget misslyckats med att kvalificera sig till StarLadder Budapest Major. Dessförinnan representerade svensken bland annat Ninjas in Pyjamas och Sangal.

Säsongens första tävling för laget är Circuit X i Curitiba, med start den 21 januari.

Mibr kan bli:
Linus "LNZ" Holtäng
Breno "brnz4n" Poletto
Felipe "insani" Kuratani
Klimentii "kl1m" Krivosheev
Carlos "venomzera" Eduardo

Artikelbild:
Videokälla: Fissure/Twitch


0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..