×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Ryssland

Rysk 20-åring petas i svenska coachens lagbygge

1
Ryssen får inte fortsätta i den förra Fnatic-coachens lag.
Sangal Esports, som coachas av svensken Jimmy "Jumpy" Berndtsson, väljer att inte fortsätta med den ryske riflern Evgeny "r3salt" Frolov under våren. 20-åringen får lämna det Jumpy-ledda lagbygget efter bara fem månader i femman.

r3salt anslöt i somras när Sangal plockade upp en helrysk fyra. Spelaren hade tidigare hamnat på bänken i 9 Pandas i slutet av april och utgjorde den sista pusselbiten i Sangal under höstsäsongen.

I och med beskedet, som meddelades på sociala medier tidigare i veckan, återvänder r3salt till bänken i 9 Pandas.

Sangal står nu på fyra man och jagar en femte inför nästa säsong. I december månads officiella rankinguppdatering var laget rankade på plats 52 i världen.


Artikelbild: Luc Bouchon/ESL och Adela Sznajder/Dreamhack
Videokälla: Starladder/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?>
Laddar..