×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Testerna avslöjar: Inställningen du absolut inte ska använda i CS2

1
Två tredjedelar av proffs använder denna inställning.
Inställningen som tidigare ratades av eliten har nu blivit standard. En ny undersökning från CS-profilen Thour visar att 20 av 30 tillfrågade CS2-proffs nu spelar med "Nvidia Reflex" aktiverat — men det är viktigt att man inte aktiverar fel.

CS2-profilen Thour har tidigare publicerat omfattande tester som slår hål på myten om att tekniken stjäl mycket prestanda. Läget "Reflex Enabled" presterade då bäst av alla inställningens olika kombinationer och ger en jämnare och mer responsiv upplevelse. De tillfrågade proffsspelarna använde just standardläget "Reflex Enabled", och inte läget "Enabled + Boost" — som nämligen presterade sämst av alla i Thours tester. Thour skriver att man ska undvika den inställningen, men rekommenderar å andra sidan att sätta på Nvidia Reflex.

Enkelt förklarat är Nvidia Reflex en teknik framtagen för att minska systemlatensen (input lag). Genom att synkronisera processorn och grafikkortet elimineras den "kö" av bildrutor som annars kan uppstå, vilket gör att spelet reagerar snabbare på dina musrörelser och klick än vid traditionell rendering.

Du kan själv sätta på inställningen i CS2:s advancerade grafikinställningar, under namnet "NVIDIA Reflex Low Latency".



Artikelbild: Pressbild/Nvidia och Pressbild/Valve
Videokälla: PGL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..