×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Battlefield i blåsväder — AI-användning pekas ut av spelare

1
Spelarna är besvikna på att utvecklarna inte höll sina löften.
Battlefield 6 skulle aldrig använda några som helst GenAI-genererade ting i spelet, lovade DICE-chefen Rebecka Coutaz när spelet släpptes. Ändå har det nu dykt upp en sticker i spelet där vapnet M4A1 har två eldrör — ett väldigt tydligt tecken på just AI-användning.

Spelare som betalar en extra slant kan få tillgång till denna sticker, vilket frustrerat spelarbasen ännu mer.

"Det är inte bara patetiskt att dessa rika företag försöker sälja oss grejer som tog dem två minuter att göra, det är också patetiskt hur de inte ens orkar kolla i 10 sekunder för att se om det som AI:n skapade inte är helt banalt", skrev en missnöjd Reddit-användare.

Efter upptäckten har spelarna kollat noggrannare på de andra föremålen i spelen, och även dem verkar ha tecken på AI-användning i sig.



Artikelbild: Reddit och Pressbild/DICE
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..