×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Serbien

PGL flyttar från Serbien för andra gången

1
Ännu en gång tvingas PGL ändra på sina planer.
Under 2025 var turneringsarrangören PGL tvugna att flytta sin stora planerade arenaturnering PGL Belgrad till deras studio i Bukarest. Turneringen skulle återvända till Belgrad under 2026, men historien verkar nu upprepa sig istället.

Exakt varför turneringen flyttas är inte klart, men när årets upplaga flyttade från Belgrad var det på grund av "oförutsedda logistiska utmaningar." Den ersättande turneringen i Bukarest vanns av Aurora och lag som Heroic, Gamerlegion och Ninjas in Pyjamas deltog.

Datumen för den flyttade turneringen ändras också något för att inte krocka med ESL:s turnering IEM Kina. I år hölls den turneringen i Chengdu och var schemalagd bara en dag efter PGL:s turnering, vilket ledde till att PGL kortade ner turneringen med en dag för att möjliggöra lagens resa till Kina.




Artikelbild: João Ferreira/PGL
Videokälla: PGL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..