×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

MaiL09 om framtiden: ”Jag behöver tid för att bli riktigt bra”

1
Liam "MaiL09" Tügel pausar skolan och satsar allt på CS-drömmen.
Den svenska CS2-talangen Liam "MaiL09" Tügel fortsätter att göra avtryck på den internationella scenen. I en intervju med FACEIT berättar den 16-årige Metizport-spelaren om jakten på FACEITs Elo-topp, känslan av att slå superstjärnan Danil "donk" Kryshkovets – och varför han inte ser sig själv som ”nästa donk” inom den närmaste tiden.

I november 2025 skrev MaiL09 historia när han avslutade säsongen högst upp på FACEITs Elo-ladder med rekordnoteringen 5 415 poäng. En prestation som bröt donks dominans, efter att ryssen vunnit samtliga tidigare CS2-säsonger. Trots det blev känslan inte helt som MaiL09 hade föreställt sig.

– Den största anledningen till att jag grindade FACEIT var för att slå donk. När jag väl gjorde det var det inte lika stort som jag trodde, eftersom det märktes att han inte satsade fullt den här säsongen. Men det var ändå en skön känsla, säger han.

Samtidigt är svensken tydlig med att han inte har bråttom att jämföras med världseliten.
– Jag kommer inte bli nästa donk om ett eller två år. Jag behöver tid för att utvecklas, men på sikt kommer jag bli en bra spelare.

MaiL09 hämtar inspiration från både svenska och internationella profiler. Han lyfter fram Patrik "f0rest" Lindberg lugn och trygghet, samt Ilya "m0NESY" Osipov snabba väg till toppen som stora förebilder. Drömmen är tydlig: att kunna spela Counter-Strike på heltid, resa världen runt och leva på spelet.

För att ge sig själv chansen har MaiL09 valt att satsa fullt ut på CS och lagt skolan åt sidan med starkt stöd från familjen. Särskilt pappan Markus "masterpipe83" Tügel spelar en stor roll och följer varje match.

Se mer från intervjun:


Artikelbild: Faceit/Youtube och Daniel Sandström
Videokälla: Fragbite

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..