×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Ungern

Sagan fortsätter – Faze Clan klara för Majorfinal

1
Natus Vincere får åka hem efter en rafflande semifinal i Budapest.
Det är äntligen bestämt vilka som kommer utmana Team Vitality om titeln som regerande världsmästare – Faze Clan. Det krävdes tre kartor för att avgöra semifinalen, men till slut var det Faze som tog sig vidare trots allt.

Matchen började dock i NAVIs tecken, då de öppnade på Ancient med en stark vinst 13-5 samt en häftig ledning med 8-2 på Nuke. Matchen vände dock när Faze kom över på CT-sidan och de lyckades till slut stänga kartan med 13-11.

Inferno blev en rafflande decider och den svängde fram och tillbaks konstant. Till slut var det dock Faze Clan som tack vare en näst intill otrolig Deagle-clutch från Russel "Twistzz" Van Dulken tog sig upp på matchpoäng och stängde sedan kartan med 13-8.

Sagan i Budapest fortsätter därför och det är svårt att tro att det Faze som idag står på scen är samma som var bara 0,4 sekunder från att slås ut mot Red Canids. Imorgon avgörs allt när Finn "karrigan" Andersen och hans mannar ställs mot de regerande mästarna i en bäst-av-fem-final som kommer bli historisk.


Artikelbild: Starladder/Pressbild
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..