×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Ungern

Kniven mot strupen för svenskarna i Budapest — här är dagens Major-matcher

1
Fredrik "REZ" Sterner och Erik "ztr" Gustafsson riskerar att få lämna Budapest på en delad sistaplats.
Den andra spelomgången i Majorn i Budapestss första swissgruppspel blev en dyster historia för de svenska deltagarna. Både Gamerlegion och Fnatic åkte på förluster i omgången och inget av lagen har därmed möjlighet att säkra avancemang under tisdagen.

För Gamerlegion krönte förlusten mot Red Canids en katastrofal dag resultatmässigt. Laget var aldrig nära att utmana brassarna som vann Train med klara 13-6.

Förlusten var GL:s andra raka och nu räcker det med en förlust till för laget att bli utslagna ur Majorn. Om laget inte vinner sin match mot Rare Atom idag slutar de tävlingen på en delad sistaplats.

Den svenska legendaren KRIMZ Freddy "KRiMZ" Johansson riskerar inte samma öde idag, men svenskens lag Fnatic åkte på sin första förlust i Majorn igår kväll. Precis som GL föll laget på Train mot ett brasilianskt lag, 9-13 mot Fluxo.

Resultatet innebär att Fnatic har en vinst och en förlust med sig in i den tredje spelomgången. För att ta sig vidare till nästa swissgruppspel krävs ytterligare två vinster för KRIMZ och hans huvudsakligen ukrainska femma.

Här är dagens matcher i Majorn

2-0-matcher (bo3)

Flyquest vs Fluxo
M80 vs NRG

1-1-matcher (bo1)

Legacy vs Red Canids
B8 vs Parivision
Faze Clan vs Ninjas In Pyjamas
Fnatic vs Imperial

0-2-matcher (bo3)

Gamerlegion vs Rare Atom
The Huns vs Lynn Vision

Artikelbild: Pressbild/PGL
Videokälla: Starladder/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..