×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Hong Kong

Mot oddsen: Här vinner Vitality en omöjlig runda

1
Pinsamt för motståndarlaget...
Hur många "omöjliga" rundor har du vunnit i CS2? För proffsen i Team Vitality är den siffran förmodligen hög — men nu kan de lägga till ännu en till listan. I en avgörande runda mot kinesiska Tyloo utspelade sig nämligen ett scenario som nästan trotsade logik: Tyloo övergav en runda som de aldrig borde ha förlorat.

I en 2v5-situation med bomben redan planterad såg det mörkt ut för CT-sidan i Vitality. Men när de sista två spelarna heter Mathieu "ZywOo" Herbaut och Robin "ropz" Kool är inget helt avgjort. Efter en övermodig aktion från Tyloo-stjärnan QianHao "Moseyuh" Chen öppnades plötsligt en dörr för Vitality – och den chansen tog de.

Vitality-duon följde upp med en perfekt granat som tog den första fragsen – och därefter föll Tyloo-spelarna en efter en under en skoningslös uppvisning i precision. När dammet lagt sig hade Vitality inte bara rensat hela laget, utan även hunnit desarmera bomben och säkra rundan. Som om inte det vore nog vann de även den efterföljande rundan, vilket fullbordade vändningen till 13-11 – i en match som egentligen såg ut att vara Tyloos att vinna.

Se klippet:


Artikelbild: Joao Ferreira/PGL och Twitch/ESL
Videokälla: Blast/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..