×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Se CS-proffsets lyckoclutch – när alla fiender missar

1
"Hur i hela världen förlorade de det där?".
Att även proffsspelare kan ha stunder de helst vill glömma blev tydligt under en CCT-match mellan 500 – med svenske kaptenen Hampus "hampus" Poser – och Betera, ett annat lag på tier 2-scenen.

I rundan som snabbt blivit viral hamnade 500-spelaren Sebastian "volt" Malos i en nästintill hopplös 1v3-situation. Det som följde var en rad missar från Betera – och ett mirakulöst avslut för volt. Först stod Daniil "SynyX" Mazur rakt ovanför volt, helt oupptäckt. En given fragsituation på papperet – men synyx missade nästan varenda skott. volt vände sig om, tog det lugnt och sköt bort honom. ”Jag vet inte hur han missar de där skotten”, utbrast kommentatorn förvånat.

Medan kaoset pågick smög Svyatoslav "MaSval" Masko fram för att skjuta volt i sidan – men även han missade sin chans och blev istället nedtagen. Plötsligt stod volt i en 1v1.

Den sista spelaren, Beteras AWPer h1te, hade smugit upp bakom volt. Men istället för att använda sin AWP tog han fram sin USP-S – och missade nästan varje skott. volt hann vända sig om och avsluta rundan med en clutch som egentligen aldrig borde ha hänt.

”Hur i hela världen missar de där – inte bara en gång, utan tre?” sammanfattade kommentatorn uppgivet.

Se klippet:


Artikelbild: Adela Sznajder/ESL och CCT/Twitch
Videokälla: PGL/Twitch

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?>
Laddar..