×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

CS2 fyller 2 — hur har det gått för den svenska scenen?

1
Är den svenska scenen bättre idag? Har CS2 blivit bättre?
1999 släpptes moddet Counter-Strike för Half-Life. Ett år senare köpte Valve rättigheterna till spelet och släppte Counter-Strike 1.0. 2003 släpptes CS 1.6 och året därpå släpptes CS: Source, som sedan följdes av CS:GO år 2012. Och den 27:e september 2023 släpptes Counter-Strike 2 — spelet som kanske fått mest kritik av alla.

Hur har det gått för CS2...

En ny motor, förbättrad grafik och ljussättning, nya effekter, subtick-nätverk och flera omarbetade kartor lovades med CS2. Allt bra, givetvis, om funktionerna som Valve levererade höll måtta. Men det gjorde de inte. CS2 präglades till en början av problem med subtick — att skjutandet och rörelser inte kändes riktigt helt rätt — och kartorna ratades tidigt av många som tyckte att de var för ljusa och färgglada. Med andra ord: CS2 var lång från felfritt vid lansering.

Och ja, det tog ett bra tag innan spelet blev bättre. Uppdaterade animationer under november 2024 fixade problem med "Michael Jackson"-peeks, som de då kallades. The Armory la till nya skins, stickers och vapencharms, och Train fick äntligen sin omtalade omarbetning. Men i grunden var skjutandet och rörelserna inte riktigt på samma nivå som i CS:GO.

... fram tills nu. För under de senaste veckorna har Valve tagit i rejält med uppdateringarna till subtick — så pass att många nu hyllar CS2:s efterlikning av CS:GO. Bunnyhops är tillbaka, movement känns bättre och skjutandet är mer responsivt tack vare nätverksjusteringar av Valve. Och medan många fortfarande är kritiska mot CS2 finns det ingen fråga om att spelet förbättrats väsentligt under dessa två år.

... och hur har det gått för den svenska scenen?

Världsrankningen för 2 år sedan, när CS2 officiellt släpptes, såg väldigt annorlunda ut från idag. Ninjas in Pyjamas — som då spelade under svensk flagg (jämfört med det idag svensklösa NIP) — var på 10:e plats i världsrankningen. Vi fan även Dorotea-stjärnan Isak "isak" Fahlén i Gamerlegion, som då rankades som världens 7:e bästa lag. Men därefter blir det ont om svenskar, med Eyeballers som det enda helsvenska laget inom världens topp 100 bästa lag.

Idag ser läget något bättre ut. Medan vi endast har en svensk spelare i ett topp 10-lag — Ludvig "Brollan" Brolin i Mouz — finns det idag betydligt fler svenskar i världens topp 100 lag. De helsvenska lagen Alliance och Eyeballers finner vi på plats 49 respektive 52, medan Johnny Speeds och Metizport ligger på plats 95 och 96. I det stora hela har Sverige alltså flyttat från topp 10 rankningen och blivit mer splittrat i världsrankningen, och vi finner idag fler svenskar inom såväl internationella lag som svenska lag bland topprankningen.

Summa summarum? Sverige har i snitt blivit betydligt bättre i CS2 jämfört med slutskedet av CS:GO — och spelet har dessutom förbättrats avsevärt. Vad framtiden håller är svårt att förutspå, men det bådar gott för såväl svenskarnarna som spelet i sig.

Artikelbild: Pressbild/Valve och Sveriges flagga/Wikipedia Commons
Videokälla: Blast/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..