×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Polen

Polskt topplag anklagas för fusk efter sensationella segersviten

1
Klipp påstås visa att laget använder fusk.
Det polska CS-laget ESC har hamnat under luppen på fuskjagare efter en stark period med 14 raka segrar. Efter att laget till slut förlorat mot BC Game i måndags började flera profiler i scenen öppet anklaga laget för fusk.

Den ryska BetBoom-spelaren Kirill "Magnojez" Rodnov publicerade klipp från matcher mot ESC på Telegram, samtidigt som landsmannen Alexey "OverDrive" Birukov i ett inlägg på X antydde att laget använder radarhack. FUT:s coach András "coolio" Fercsák gick ännu längre och skrev att han ser fram emot att ESC blir bannat.


ESC-spelaren Patryk "OLIMP" Woźniak har försvarat laget och menar att klipp från demoer inte utgör bevis.

"Så jävla cringe och sjukt, låt någon kolla demon och posta något misstänkt istället för alltid samma skit som inte bevisar någonting. Tack till alla för de snälla kommentarerna och för att ni håller tummarna för ESC, nu kör vi", skriver OLIMP i ett inlägg.


Artikelbild: Pressbild/Elisa
Videokälla: Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..