×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Rumanien

Efter Eyeballers ranking-succé: Nu presenteras DraculaN säsong 2

1
Metizport är ett av lagen som hittills anmält sig till LAN-turneringen.
I helgen avgjordes den första upplagan av LAN-turneringen DraculaN. För svensk del deltog Freddy "KRiMZ" Johansson, Love "phzy" Smidebrant och Eyeballers. De sistnämnda fick ett riktigt lyft på världsrankingen efter turneringen då laget avancerade 25 (!) placeringar efter turneringen där laget sluta på en 5-6e-plats.

I ett inlägg på X presenterar arrangören Digital Crusade att anmälan nu är öppen till nästa upplaga av turneringen DraculaN som går av stapeln 24-28 september.

I samma inlägg skriver de att det endast återstår 14 platser och visar även vilka lag som hittills anmält sig, däribland Metizport som debuterar i turneringen och Ninjas in Pyjamas som gör sitt andra framträdande.

Turneringen spelas i Bukarest och prispotten kan uppgå till 130 000 kronor. Trots att prispotten är relativt liten kan lag se stora skiftningar i Valves världsranking vid bra prestationer, något som på sikt kan hjälpa lag att kvalificera till vinterns Major.


Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast & Sebastian Pandelache/PGL
Videokälla: Esportstudion/Twitch

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..