×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Marknaden för CS-skins är värd 5 miljarder dollar — för tredje gången i år

1
Marknaden har gått upp och ned i år.
CS2:s skinmarknad har återigen nått ett marknadsvärde på 5 miljarder dollar. Enligt analysverktyget Pricempire passerades gränsen tidigare i veckan, vilket markerar tredje gången i år som marknaden når den nivån.

Under året har skinmarknaden utsatts för flera prövningar. I maj nådde den först 5 miljarder men föll därefter efter misstänkta manipulationer på kinesiska handelsplattformar. I juni återhämtade sig värdet, bara för att i juli snabbt tappa 600 miljoner dollar efter att Valve infört en ny trade protection-funktion.

Trots dessa störningar har handelsplatser anpassat sig och priserna stabiliserats.


Artikelbild: Skärmbild/Counter-Strike och Pricempire
Videokälla: Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..