×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Svenska stjärnorna stoppade storspelande s1mple

1
Svenskarna såg till att det är slutspelat för Oleksandr "s1mple" Kostyliev i tävlingen.
OG, med svenskarna Adam "adamb" Ångström och Olle "spooke" Grundström i femman, satte igår stopp för världsstjärnan Oleksandr "s1mple" Kostyliev och hans lag BC Game i onlinetävlingen ESL Challenger League EU Cup. Svensklaget besegrade s1mples mannar med 2-1, trots att den ukrainska AWP-legendaren storspelade.

s1mple var serverns överlägset bästa spelare i matchen, men då hans lagkamrater inte var i närheten av att nå upp i samma nivå kunde OG vände 0-1-underläge till vinst efter segrar på Nuke (13-11) och Ancient (13-6).

Segern innebär att OG får fortsätta i tävlingens lower bracket medan BC Game slutar tävlingen på en delad niondeplats.

Även svenskarna i Johnny Speeds skulle spelat match i samma tävling under gårdagen, men motståndarna lämnade walkover vilket gav JS en default-vinst.

Artikelbild: Adam Lakomy/ESL och Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: CCT/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..