×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Ryssland

Talangen nobbade högre lön för Spirit: "Drömmar är inte till salu"

2
Drömmar är inte till salu.
Under sommaren värvade Team Spirit den ryska talangen Ivan "zweih" Gogin. 17-åringen har fått en strålande start i sitt nya lag och vunnit både IEM Cologne och Blast Bounty.

Men det var inte bara Team Spirit som var på jakt efter zweih efter hans imponerande år i Nemiga Gaming. I en intervju med den ryska nyhetssajten Meta Cybersport avslöjar zweihs pappa Ivan Gogin att sonen nobbade högre löner i andra lag för att få spela i Spirit.

— Det fanns erbjudanden med ännu högre löner efter Nemiga Gaming, men livet mäts inte i inkomst. zweih drömde helt enkelt om Spirit, och drömmar är inte till salu.

zweih och Team Spirit fortsätter höstsäsongen på torsdag då laget spelar öppningsmatch i Esports World Cup mot svensklaget Heroic.

Artikelbild: Adam Lakomy/Blast
Videokälla: Blast/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..