×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Tyskland

"Finns inga lätta matcher" — Brollan inför IEM Cologne-kvartsfinalen

1
Ludvig "Brollan" Brolin tror ändå på vinst i IEM Cologne-kvartsfinalen.
Imorgon kliver Ludvig "Brollan" Brolin och hans mannar i Mouz ut inför publiken i Lanxess Arena för att spela kvartsfinal i IEM Cologne. Furia Esports står för motståndet och i en intervju med den danska nyhetssajten Dust2.dk berättar Brollan att han hyser stor respekt för motståndet.

— Jag tror det blir en tuff match. Det finns inga lätta matcher längre. De har spelat väldigt bra på sistone, och sedan YEKINDAR och molodoy kom till laget har de fått bättre resultat, säger Brollan samtidigt som han tror på sitt eget lag.

— Vi har goda chanser att vinna, och jag ser fram emot att spela mot dem, men de spelar bra och nådde slutspelet i Majorn, så det är ingen lätt motståndare.

Mouz slutade tvåa i sin grupp efter att ha vunnit två raka matcher mot Natus Vincere och Team Liquid och sedan förlorat i gruppfinalen mot Team Spirit.

Furia fick en desto tuffare resa i gruppspelet då laget förlorade sin första match mot G2 Esports vilket tvingade laget att vinna två raka matcher mot Astralis och Falcons Esports innan laget kunde få revansch mot G2 i gruppens avgörande utslagsmatch.

Matchen mellan Furia och Mouz är schemalagd att spelas klockan 19:00 på fredagen.

Artikelbild: Helena Kristiansson/ESL
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..