×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Metizport kan ha fått färre rankingpoäng efter miss i prispotten

1
Valves egna rankingsystem har ännu sina brister.
Metizport kan ha fått för lite rankingpoäng efter uttåget ut Majorn tidigare denna sommaren. Det är Complexity-chefen Graham "messioso" Pitt som i ett inlägg på X visar att de åtta lagen som placerade sig sist i turneringen inte fått prispengar adderade till sin placering, något som är avgörande för att få rätt rankingpoäng:

— Det här verkar INTE ha varit ett misstag från HLTV:s sida. Utan orsakades av att Blast (Majorarrangören reds.anm) hade flera olika regelböcker i omlopp samtidigt, med motstridiga uppgifter, och att man till synes aldrig officiellt gick ut med någon prispott för bekräftelse, skriver Pitt och fortsätter:

— Lagen fick två versioner där det stod att det fanns prispengar för Steg 1. En annan version som var offentligt tillgänglig saknade detta, vilket är den HLTV använde. Detta kan innebära att de åtta lagen som åkte ut i Steg 3 fick 5 000 dollar för mycket i prispengar, samtidigt som lagen i Steg 1 fick 5 000 dollar för lite. Hur stor påverkan kan detta ha haft på inbjudningarna i juli?

Metizport är just nu placerade på plats 74 på Valves världsranking.


Artikelbild: Sebastian Padelache/PGL & Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..