×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Svenska snipern förpassad till bänken: "Kom som en överraskning"

1
Love "phzy" Smidebrant får inte fortsätta i Wildcard.
Wildcard petar den svenska AWP-spelaren Love "phzy" Smidebrant och in-game leadern Peter "stanislaw" Jarguz från sin aktiva Counter-Strike 2-trupp. Det meddelar organisationen genom inlägg på sociala medier idag.

Bänkningen av phzy, som anslöt till laget i juli 2024, kommer oväntat då svensken´ statistiskt sett varit en av Wildcards bästa spelare under den gångna säsongen. Trots det får han lämna laget, något han själv beskriver som en överraskning.

Det kom som en liten överraskning att bli bänkad, det var såklart inte vad jag ville, men jag respekterar organisationens beslut. Vi hade en riktigt bra tid tillsammans och jag är stolt över vad vi åstadkom. Jag är fortfarande hungrig på att prestera och spela på högsta nivå. Vi får se vad som väntar härnäst för mig", skriver phzy i en kommentar på X.


Förändringarna i Wildcard kommer efter en turbulent säsong. Efter en stark avslutning på 2024 har laget misslyckats i flera stora turneringar, bland annat Majorn i Austin där laget slutade på en blygsam delad 25-plats.


Artikelbild: Sebastian Pandelache/PGL
Videokälla: PGL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..