×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

CS-fansen kritiska efter Falcons supervärvning: "Hoppas de aldrig vinner någonting"

1
Det saudiägda superlaget väcker känslor bland fansen.
Falcons Esports senaste värvning av den 17-årige supertalangen Maxim "kyousuke" Lukin har väckt starka reaktioner bland fansen, rapporterar Dot Esports. Trots hans status som en av CS2:s mest lovande talanger ifrågasätter många det sätt som Falcons bygger sitt lag på – genom dyra övergångar och snabba förändringar.

Kommentarerna i Reddit-tråden om värvningen vittnar om skepsis mot organisationens strategi.

"Föreställ er om andra stora, framgångsrika lag haft den här mentaliteten. Vi skulle aldrig ha haft lineups som Astralis, nuvarande Vitality, Navi i början av 2020-talet, och så många fler exempel. Det är därför jag hoppas att de aldrig vinner något, även om jag är ett fan av vissa av spelarna. Så mycket av CS är genuint och bygger på kärleken till scenen. Det går inte bara att köpa", skriver användaren fantasnick i ett av trådens mest uppröstade svar.

Comment
byu/kukuti from discussion
inGlobalOffensive

Artikelbild: Pressbild/Falcons
Videokälla: MPKBK/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..