×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

USA

Mouz faller i första Majormatchen mot VP

1
Det blev en rysare mot det ryska laget men Mouz klarar sig inte till nästa omgång.
Mouz och Ludvig "Brollan" Brolin gick idag in i Austin-Majorn med en match mot Virtus.pro. Ryssarna såg till en början ut att tappa ledningen de byggde upp på T-sidan, men till slut var det Mouz som föll.

Matchen spelades på Mirage och VP var direkt bakom ratten då de lyckades ta ut en halvtidsledning med 8-4 på T-sidan, samt vann de nästa två rundorna. Mouz lyckades vända matchen och tog sig upp på ledning med 11-10, men till slut fick VP återigen greppet om kartan och stängde matchen med 13-11.

Det innebär att Mouz börjar Majorn med 0-1 i matcher. Motståndet är just nu inte känt, men det blir sannolikt ett möte mot ett av de lägre seedade lagen. De matcherna dras senare ikväll, när hela första omgången är färdigspelad.


Artikelbild: Daniel Sandström och Sebastian Pandelache/PGL
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..