×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Här är lagen som tävlar i Glitched Masters

1
Det är ett flertal tunga svenska namn i startfältet av Glitched Masters första upplaga.
Nu i helgen är det premiär för Dreamhack-ersättaren Glitched. Det nya LANet kommer att ta plats i Elmia-lokalerna i Jönköping.

Glitched kommer att arrangera en CS-turnering vid namn Glitched Masters och nu står det klart vilka lag som kommer att delta, det meddelar arrangören via ett pressmeddelande på sin hemsida.

Totalt kommer 32 lag att delta i turneringen varav 8 kommer att vara direktkvalificerade till huvudturneringen Glitched Masters. Resterade 24 lag kommer att spela ett LAN-kval under fredagen där ytterligare 8 lag tar sig till huvudturneringen.

Bland lagen som är direktinbjudna finns Fnatic, Johnny Speeds och Ninjas in Pyjamas. Av de resterande lag som ska kvala in finns bland annat Alliance och Metizport.

Huvudturneringen spelas nu på lördag 14 juni och lagen tävlar om viktiga VRS-poäng och en prispott på 158 000. Kvalet till Glitched Masters spelas nu på fredag.

Dessa är de 8 direktinbjudna lagen:
Ninjas in Pyjamas
UkrainaTNL
Ecstatic
Fnatic
Johnny Speeds
UkrainaPasson UA
Tricked Esport
9INE

Hela deltagarlistan:
• 9INE
• Alliance
• Avanti Esport
• BASEMENT BOYS
• BENJIS ANGLAR
• ECSTATIC
• Eggstasy
• ESG
• EYEBALLERS
• FNATIC
• FUT (Mousquetaires)
• Hassle x CSKejsaren
• INFINITE
• Jannehack
• Johnny Speeds
• megoshort
• Metizport
• Millennium
• Ninjas In Pyjamas
• Para Ghost
• Passion UA
• Phantom Esports
• Preasy
• Rounds
• SAAB
• Sangal 1XBET
• Sashi
• TNL
• Tricked
• VasterasEsport
• Wildlotus
• Xapam


Artikelbild: Janne Maljanen, Stephanie Lindgren/Blast & Sebastian Pandelache/PGL
Videokälla: Fragbite/Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..