×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

USA

spooke tredje bäst under Majorns första fas

1
Den tredje bästa spelaren av alla bär svensk flagg i Austin.
Ett av lagen som skrällt hårt i Austin-Majorn är OG med svenska Olle "spooke" Grundström. Lagkamraten Nico "nicoodoz" Tamjidi började turneringen med att sätta rekord för högst rating under en Major-karta, men det har gått väldigt bra även för svensken.

När dammet lagt sig över Majorns första fas kan spooke titulera sig med att ha tredje högst HLTV-rating av alla spelare som deltog i den första fasen. Han har en genomsnittlig rating på 1.38 under de fem kartor som spelats hittills.

Kartan som sticker ut mest är vinsten över Tyloo då han slutade på 15 kills och 9 deaths, med en rating på 1.73.

Över honom på listan finns som tidigare nämnt lagkamraten nicoodoz, då hans första karta på hela 3.08 i rating är den bästa Major-kartan någonsin, samt Andrey "tN1R" Tatarinovich från svensklaget Heroic. Nu börjar nästa utmaning då Majorns andra fas drar igång senare idag.

Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: King of Nordic

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..