×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

USA

Blast förtydligar kring Bestia – VD:n hotar med stämning

1
Turerna kring argentinska Bestias deltagande i Majorn är ännu inte färdigt.
Argentinska Bestia kämpar fortfarande för att få delta i Austin-Majorn, även om det börjar se svårare och svårare ut.

Under gårdagen förtydligade arrangören ett antal detaljer kring exakt hur det gått till när Bestia har nekats deltagande i turneringen och har ersatts av Legacy. Blast berättar att de den 16:e maj kommunicerade till alla lag att man var tvungen att ha tillräckligt med visum för att delta i turneringen med en registrerad femma den 21:a maj vid 17:00, svensk tid.

Bestia, som bara hade visum till fyra av sina sex registrerade spelare, fick sina visum bekräftade den 23:e maj, alltså två dagar efter deadline. Vid det laget hade arrangören redan ersatt laget i enlighet med regelboken och Legacy bekräftades som deltagare i turneringen.

Reaktionerna bland fans och industriprofiler har varit delade, då många ställt sig bakom Bestia för att låta spelarna uppfylla sin dröm, medan många andra istället pekar på att Blast gjort allt de kunde för att få logistiken att fungera. Bestias VD, Alejandro "PapoMC" Lococo, svarar på Blasts påstående med ett hot om att ta ärendet till rätten.

– Ni vet att ni gör fel, skriver han. Vi ville lösa det här rättvist. Vi syns i rätten.



Artikelbild: PGL
Videokälla: Fireleague/X

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..