×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

delle lämnar Eyeballers — ersättare klar

1
En ny spelare är klar för Eyeballers.
Jonathan "delle" Ahlstedt har nu lämnat den svenska CS-organisationen Eyeballers som free agent. Beskedet kom under måndagen via ett inlägg på X, där klubben tackar delle för hans insatser.

I ett uttalande ger Eyeballers coach Faruk "pita" Pita mer insikt i beslutet att släppa delle. Enligt pita grundar sig förändringen i interna utmaningar inom laget.

– Det var ett svårt beslut att fatta – dels för att delle är en fin person, men också för att jag inte kände att vi hade nått slutet på vår resa som grupp, säger Pita och fortsätter:

– Precis som alla andra lag ställs vi inför utmaningar, och de vi har kräver mycket personligt ansvar. Det spelar ingen roll hur mycket jag som coach vill hjälpa – i slutändan ligger ansvaret hos individen.

Pita tror att problemen kunde ha lösts, men att det hade krävt mer tid och energi än vad laget har råd med just nu.

– Jag önskar Delle all lycka i framtiden, både som person och spelare. Han har fina kvaliteter och jag hoppas att han hittar rätt miljö för att fortsätta växa, säger Pita.

I samband med beskedet meddelar Eyeballers också att en ny femte spelare redan är klar. Vem det är avslöjar organisationen inte, men laget har tidigare spelat kvalmatcher tillsammans med Max "maxster" Jansson.

Eyeballers är nu:
Jesper "JW" Wecksell
Alex "poiii" Nyholm Sundgren
Sebastian "dex" Samuelsson
Ludvig "HEAP" Alonso

Artikelbild: Daniel Sandström och Pressbild/Eyeballers
Videokälla: Fragbite/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?>
Laddar..