×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

CCT planerar 40 nya tävlingar för tier 2- och tier 3-scenen

1
Över en miljon dollar ska delas ut i den nya CCT-säsongen.
Igår spelade Heroic hem de stora finalerna i den andra säsongen av Champion of Champions Tour (CCT). Nu meddelar turneringsarrangörerna Grid och Gam3rs_X en ny årsplan för nästa CCT-säsong.

Säsongen, som är den tredje i ordningen, sträcker sig från den 30 april och ett år framåt och kommer att omfatta 40 tävlingar totalt och ha sammanlagt nästan 1,3 miljoner dollar (~12,6 miljoner kronor) i prispengar.

Under säsongen kommer 20 turneringar att spelas i Europa, där varje tävling har en prispott på 50 000 dollar. Sydamerika får 10 turneringar med 20 000 dollar i prispengar per evenemang, medan Nordamerika får fyra turneringar med 10 000 dollar i prispott vardera. Även Oceanien får fyra turneringar, där varje tävling erbjuder 10 000 australiska dollar i prispengar.

En nyhet med årets CCT-upplaga är att arrangören kommer att anrodna två europeiska "tier 3"-tävlingar som arrangeras för icke-professionella lag. I denna tävling spelas matcher på kvällstid för att passa semiprofessionella spelare.


Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast och Pressbild/CCT
Videokälla: Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..