×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

karrigan och apEX på topplats — har spelat i flest Majors av alla

1
Spelarna har endast missat två Majors i karriären.
Den danska spelaren Peter "dupreeh" Rasmussen deltog i CS:GO:s och CS2:s 19 första Majors — en bedrift som aldrig kommer att bli slagen. Men inte längre är han bland spelarna med flest Majors bakom sig, efter att kaptenerna Finn "karrigan" Andersen och Dan "apEX" Madesclaire nu kvalat till Austin Majorn. Det visar statistik som danska CS-sajten Dust2.dk tagit fram.

karrigan och apEX kommer nämligen att spela sin 20:e Major i Austin — av 23 Majors i CS-historien totalt. karrigan och apEX missade båda Dreamhack 2014 Winter-Majorn, medan karrigan var på bänken under Katowice Majorn 2019 och apEX missade London Majorn 2018.

Bland topplistan finner vi Freddy "KRiMZ" Johansson med 17 spelade Majors och Olof "olofmeister" Kajbjer med 16. Både Jesper "JW" Wecksell och Robin "flusha" Rönnquist har spelat 14 Majors var.

Artikelbild: Sebastian Pandelache/PGL och Diana Duarte/Blast
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..