×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Falcons-ägaren tillbakavisar uppgifter om NiKos lön: "Det stämmer inte min vän"

1
Det är enligt Falcons-ägaren andra gången som Aleksandar "kassad" Trifunović spridit uppgifter som inte stämmer.
Det var efter att Gamerlegion med Fredrik "REZ" Sterner och Erik "ztr" Gustafsson i spetsen krossat Falcons Esports med ett totalt slutresultat 26-3 över två kartor som den serbiske tränaren tillika sändningsexperten Aleksandar "kassad" Trifunović hyllade svensklaget och samtidigt skickade en passning till det saudi-backade laget och dess löner.

kassad påstod då att NiKo tjänar över 700 000 kr i månaden, något som Falcons ordförande och ägare Musaed Al-Dossary dementerar i ett inlägg på X:

— Det där stämmer inte, min vän, men det är andra gången du nämner våra löner för våra spelare/personal och båda gångerna har du haft fel, skriver ägaren.

Falcons möter under lördagen Faze Clan i semifinalen av PGL Bucharest där vinnaren kommer ställas mot G2 Esports eller Complexity Gaming.


Artikelbild: Helena Kristiansson/ESL
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..