×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Blast-turneringen flyttas från Mexiko till Danmark

1
På grund av logistiska svårigheter kan Blast inte längre hålla den första stora CS-turneringen i Mexiko sedan 2017.
Mellan den 30:e april och 4:e maj kommer säsong 1 av Blast Rivals spelas. Tidigare skulle turneringen spelas i Monterrey, Mexiko, men på grund av oförutsedda logistiska skäl kommer turneringen nu spelas i arrangörens studio i Köpenhamn istället.

– På grund av oförutsedda logistiska skäl kommer Blast Rivals Monterrey istället hållas i Blast-studion i Köpenhamn, skriver arrangören.

– Även om vi inte kommer vara i Mexiko den här gången ser vi fram emot att återvända inom en snar framtid.

Om turneringen hade gått av stapeln hade det varit den första stora CS-turneringen i Mexiko sedan ECS Säsong 4 spelade sina finaler i Cancun. Åtta lag kommer spela i Blast Rivlas, men exakt vilka är fortfarande okänt.



Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast
Videokälla: Blast/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..