×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

ESL kan komma att bötfälla ztr och REZ

1
Erik "ztr" Gustafsson och Fredrik "REZ" Sterner kan få avdrag på eventuella prispengar vid sen ankomst till Dallas.
ESL kan komma att bötfälla lag för sen ankomst till IEM Dallas, det meddelar arrangören på sin hemsida. Bland de som kan påverkas är svenska Erik "ztr" Gustafsson och Fredrik "REZ" Sterner som ska spela PGL Astana som avslutas dagen innan IEM Dallas börjar.

Problem kommer att uppstå för lag som tar sig förbi kvartsfinalen i PGL Astana och därmed kommer missa den obligatoriska mediadagen för IEM Dallas. Lag som kan komma att påverkas är Gamerlegion The MongolZ, Eternal Fire, G2 Esports och Furia Esports

I en artikel på deras hemsida förklarar arrangören den uppkomna situationen:

— Lag som deltar i PGL Astana och når topp 4 kommer endast att kunna lämna Astana klockan 02:15 den 19 maj. Med en mellanlandning i Istanbul kommer lagen att anlända till Dallas klockan 12:45 den 19 maj. Som en konsekvens av den sena ankomsten och de missade mediaskyldigheterna kommer lagen att bötfällas med $4 000 och få 5 % av sina prispengar avdragna, i enlighet med Counter-Strike General Rules 2025, punkt 4.8.1.

Vill du läsa hela inlägget? Klicka här.

Artikelbild: Stephanie Lindgren/Blast & Enos Ku/ESL
Videokälla: ESL/Twitch

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>