×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Mongoliet

Proffslag diskvalificeras av ESL – misstänkts utredas för matchfixning

1
ESL gör samma sak som Blast och PGL.
Den mongoliska CS2-organisationen Atox har blivit diskvalificerade från den astiatiska upplagan av ESL Challenger League. Det meddelade ESL under torsdagen.

Beskedet kommer efter en preliminär avstängning utfärdats av Esportens Integritetskommission (ESIC) och innebär att Atox förbjuds från att delta i framtida ESL-tävlingar tills vidare.

Även arrangörerna Blast och PGL har agerat mot laget genom att utesluta Atox från Blast Open Lisbon och kvalen till PGL Bucharest.

Exakt varför ESIC stängt av Atox har inte offentliggjorts, men i februari påstod den kinesiske kommentatorn Yunqing "Searph" Hu att ett lag rankat inom topp 30 på Valves officiella världsranking utreddes för matchfixning. Atox nådde plats 23 på världsrankingen i februari, vilket har lett till spekulationer om en eventuell koppling.



Artikelbild: Stefan Petrescu/PGL och Pressbild/ESL
Videokälla: Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..