×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Svenska E-sportförbundet lanserar "G Academy" — en satsning på svensk esport

1
Logitech blir dessutom officiell partner till Svenska E-sportförbundet.
Logitech G har blivit officiell partner till Svenska E-sportförbundet (SESF) och tillsammans lanserar de det nya initiativet "G Academy". Syftet är att stärka infrastrukturen för e-sport och gaming i Sverige, med fokus på att skapa en levande sportgemenskap och bidra till ekonomisk tillväxt, både lokalt och nationellt.

"Runt om i Sverige finns eldsjälar som sliter dag in och dag ut i ideella e-sportföreningar – nu hoppas vi kunna förse dem med den kunskap och utrustning som behövs både under träning och matchdag", säger SESF:s ordförande, Sammi Kaidi i pressmeddelandet.

G ACADEMY är en central del av samarbetet mellan Logitech G och Svenska E-sportförbundet. Initiativet har som mål att stärka svensk e-sport genom flera insatser:

  • Utrusta det svenska landslaget i e-sport med den senaste PRO Series-utrustningen för internationella tävlingar.
  • Stärka SESF, lokala föreningar och initiativ genom riktat stöd.
  • Inspirera fler länder att följa Sveriges exempel och erkänna e-sport som en officiell sport.

"Genom detta partnerskap kommer vi att ge både nuvarande och framtida svenska stjärnor de bästa möjliga förutsättningarna", säger Carl Lehmann, Head of Gaming på Logitech G i Norden.

Logitech är en av de största tillbehörsutvecklarna bland CS-proffsen. Över en tredjedel av professionella CS-spelare, bland annat Danil "donk" Kryshkovets, Oleksandr "s1mple" Kostyliev och Fredrik "REZ" Sterner, använder den enormt populära Logitech Pro X Superlight. Företaget sponsrar redan ett flertal av världens största esportorganisationer.

Artikelbild: Pressbild/SESF och Pressbild/Logitech
Videokälla: PGL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..