×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Här är svenskarnas första matcher i ESL Pro League

1
Fyra svenskar tog sig vidare till Stage 2.
Stage 1 i ESL Pro League är till ända och imorgon går turneringen in i nästa turneringssteg. Tre svenska spelare och en coach ska nu ta sig an några av världens bästa lag med hopp om att ta sig till slutspel i Stockholmsturneringen.

Mouz var inbjudna direkt till steg 2 och Ludvig "Brollan" Brolin får därför möta ett av lagen från första Swiss-steget. Furia Esports är det som står för motståndet efter att ha tagit sig förbi M80 i sista matchen.

Resterande svenskar får det tuffare. Gamerlegion med Fredrik "REZ" Sterner och Erik "ztr" Gustafsson ställs mot Mongoliets nykrönta landslag – The MongolZ.

Sist men inte minst är Maikil "Golden" Selim och hans nyligen ombyggda Saw. Laget börjar nästa turneringssteg med en mardrömsmatch mot Natus Vincere.

Gamerlegion är först ut och förväntas spela sin första match vid 13:00. Därefter är Saw och Mouz schemalagda att spela sina matcher vid 15:30.

Artikelbild: Sebastian Pandelache/PGL, Stephanie Lindgren och Daniel Sandström
Videokälla: ESL/Twitch

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..