×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Rumanien

NiKo storspelade när Falcons tog sig till semifinal

1
Nikola "NiKo" Kovač storspelade när Falcons tog första segern mot Eternal Fire.
Falcons Esports är klara för semifinal i PGL Cluj-Napoca. Detta efter att ha besegrat Eternal Fire med 2-1. Kartsifforna skrevs till 13-11 på Train, 6-13 på Dust2 och 13-8 på Nuke.

Inför matchen hade Falcons förlorat 6 raka matcher mot turkiska Eternal Fire. Detta blev det ändring på idag. Det saudi-ägda laget fick en smakstart och vann CT-halvan på med 8-4. Eternal Fire visade att även de var bra på CT-sidan på den omtalade kartan Train, som spelats minst av alla sedan den återintroducerades.

Första kartan slutade 13-11 till Falcons och var enda kartan som var någorlunda jämn. Lagen vann varsin av de två återstående kartorna där ingen släppte upp motståndarna till dubbla siffror.

Falcons hade stor anledning att tacka Nikola "NiKo" Kovač för vinsten. Den bosniske stjärnan snittade otroliga 109 skada per runda över tre kartor och fick totalt 61 kills.

I semifinalen av turneringen kommer Falcons möta vinnaren av Maikil "Golden" Selims Saw och Faze Clan.

Artikelbild: Helena Kristiansson/ESL
Videokälla: ESL/Twitch


0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..