×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Sverige

Krönika: Det nya rankingsystemet sätter proffsens framtid på spel, Valve

1
Axel Thuresson tycker att Valve måste se över det nyligen implementerade kvalifikationssystemet till turneringarna.
Detta är en krönika. Åstiker som uttrycks är skribentens egna.

När Valve valde att göra om CS-landskapet inför 2025 var det för att få bort partnerlagen och skapa en mer öppen scen. Inga lag skulle kunna köpa sig platser, och fler öppna kval skulle arrangeras för att alla skulle få chansen att tävla på elitnivå.

Resultatet? Tvärtom.

Falcons Esports kunde "köpa" sig en plats när de värvade Heroic-trion Abdul "degster" Gasanov, Rene "TeSeS" Madsen och Damjan "kyxsan" Stoilkovski och därmed tog över deras rankingpoäng. Nu har laget en plats i varje stor turnering.

Antalet inbjudningar är mer begränsade än någonsin. Det är dock inte arrangörernas fel. Självklart vill de ha världens bästa lag på plats under sina turneringar. Problemet är att de själva får bestämma hur många platser som ska avgöras genom öppna kval. Ofta är den siffran noll, och om det ändå finns öppna kval krävs det flera kvalomgångar för att ta sig till den stora turneringen.

Här är de största turneringarna och antalet platser som bestäms genom öppna kval från början av 2025 fram till att inbjudningarna till Majorkvalet bestäms utifrån Valves världsranking den 7 april:

Blast Bounty: 0 platser
IEM Katowice: 0 platser
PGL Cluj-Napoca: 0 platser
Blast Open: 4 platser
ESL Pro League: 0 platser

Det innebär att endast fyra (!) lag har chansen att kvala in till en stor turnering och därmed samla in de riktigt stora rankingpoängen.

Eftersom det är dessa turneringar som har mest prispengar är det också dessa som ger mest rankingpoäng. Det leder till att samma lag i princip byter platser med varandra, medan chansen för nya lag att klättra på rankingen är ytterst begränsad. Det innebär att det nästan är viktigare att inte förlora poäng snarare än att samla fler, för de lag som redan är inbjudna till turneringar.

Ett lag som kritiserats de senaste dagarna för att utnyttja detta är Zainab "zAAz" Turkies Imperial Fe, då de har lämnat walkover (WO) i tre olika turneringar/kval.

Varför är detta problematiskt? Lag som lämnar WO förlorar inte poäng, även om matchen tekniskt sett är en förlust. Matchen stryks helt enkelt. Laget är just nu rankat som nummer 31 i världen, och det är således mer värt för dem att vänta på att spela de stora turneringarna de redan blivit inbjudna till, än att spela kval till andra turneringar och riskera att tappa rankingpoäng. Det är lite av ett "don’t hate the player, hate the game"-scenario, men det förstör integriteten inom CS som esport. Viktigt att tillägga också är att Imperial själva inte kommenterat dessa anklagelser vid skrivande stund.

Ett annat exempel på hur detta system skapar problem uppstod i Katowice-turneringen. Deadline för att samla rankingpoäng innan den senaste uppdateringen gick mitt under en dag när prestigeturneringen pågick. Tre av sex matcher räknades innan deadline. Gamerlegion förlorade mot The MongolZ, vilket gjorde att de tappade 3,5 rankingpoäng. Virtus.pro gick därmed om laget och fick en inbjudan till PGL Cluj-Napoca. Hade matchen spelats senare på dagen, eller om GL hade lämnat WO, hade de inte förlorat dessa poäng och därmed fått inbjudan i stället. Så kan vi inte ha det. Det handlar om stora prispengar och många människors jobb, och sådana viktiga beslut kan inte avgöras på så osäkra grunder.

Särskilt problematiskt är att det inte längre finns europeiska öppna kval till Majors. Tidigare kunde vem som helst anmäla sig och i teorin gå hela vägen till Majorn och förändra sitt liv. Nu börjar Majorkvalet med ett stängt kval, där rankingen avgör vilka lag som får inbjudan. Det gör det ännu viktigare att ha en rättvis ranking där alla har möjlighet att plocka poäng.

Den ökade svårigheten att kvala in till Majors har redan fått konsekvenser. Lag som Endpoint har tvingats lägga ner sin verksamhet eftersom toppscenen blivit för sluten. Lag som funnits i flera år kan plötsligt inte överleva. Det är oerhört tråkigt.

Lösningen, som jag ser det, är att tvinga arrangörerna att bjuda in ett visst antal lag genom öppna kval. Till exempel skulle 4 av 16 lag kunna komma via öppna kval. Stängda kval kan fortfarande användas för att bjuda in lag, men de får inte bli för stora eller utdragna. Dessutom måste WO påverka rankingen negativt. Lag kan inte anmäla sig till turneringar bara för att sedan inte spela – andra lag hade kunnat ta deras plats.

Om vi vill att CS2 ska vara en rättvis esport där alla har en chans att konkurrera, måste förändringar göras. Annars riskerar vi att hamna i ett system där endast de etablerade lagen får chansen att utvecklas, medan nya talanger hålls utanför.

Stort tack för att ni läste.
Axel

Synpunkter eller kommentarer på texten? Lämna en kommentar eller kontakta mig på Twitter @axelthuresson
Artikelbild: PGL/João Ferreira
Videokälla: Valve

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..