×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Navi-stjärnan om hårda klimatet: "Man får acceptera hatet"

1
Justinas "jL" Lekavicius tror att hatet från fans kan hålla spelare tillbaka.
Det tuffa klimatet för CS-spelare kan vara anledningen till att det inte svämmar över med personligheter i CS-scenen. Det tror iallafall Natus Vincere-stjärnan Justinas "jL" Lekavicius som diskuterade frågan i en intervju med nyhetssajten Pley.gg.

I intervjun lyfter jL, som själv är känd för att vara frispråkig, de utmaningar som möter spelare som vågar sticka ut.

— Ärligt talat får många personligheter hat inom communityt, säger jL och lyfter hur färgstarka profiler som Dan "apEX" Madesclaire och Casper "cadiaN" Møller behandlas av fansen, men också hur spelare som inte tar mycket plats ibland kan drabbas.

— Det verkar inte finnas något sätt att undvika det, antar jag. Man måste bara acceptera hatet. Men, såklart, med mycket hat kommer också mycket stöd. Det är bara svårt att vara en personlighet, säger han.

Trots utmaningarna uppmuntrar jL spelare att vara autentiska och våga dela med sig av sina berättelser, även om det kräver att man sätter vissa gränser. Enligt honom ligger ansvaret hos varje individ att avgöra var gränsen går.

– Jag tycker att varje sport behöver personligheter. Många traditionella sporter har fantastiska personligheter. Men inom esporten ser vi fler stjärnspelare än personligheter.

Se intervjun med jL:

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 0 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..