Nu har Mouz-chefen Jan Dominicus uttalat sig om bakgrunden till beslutet. I en intervju med nyhetssajten Pley.gg säger Dominicus att tidpunkten för ändringarna inte var optimal, men att förändring behövdes för att ge laget ny energi.
– Självklart hade vi föredragit att göra den här förändringen under vinteruppehållet, men vi hoppades att semestern skulle ge laget tillräckligt med ny energi för att ta sig igenom. Tidpunkten är inte idealisk, men vi kommer nu att lägga fullt fokus på vårt huvudmål i Austin under den första halvan av säsongen, säger Dominicus och fortsätter:
– Det var uppenbarligen ett väldigt svårt beslut, men jag är övertygad om att det är bäst för alla parter att få en nystart. Kamil är utan tvekan en fantastisk spelare och person, och jag vet att han kommer att lyckas i sitt nästa äventyr.
Dominicus säger vidare att Brollans omskolning till in-game leader kommer att bli en utmaning för laget, men att hans förhoppning är att svensken ska växa in i rollen snabbt.
— Detta kommer naturligtvis att innebära nya utmaningar inom gruppen, men vi tror att Brollan är en naturlig ledare strategiskt. Med stöd från laget och vår coachstab kommer han snabbt att växa in i rollen.
Eftersom Mouz redan lämnat in en laguppställning inför IEM Katowice kommer lagets nykomponerade femma att debutera tidigast i mitten av februari då PGL Cluj-Napoca äger rum. Under IEM Katowice kommer laget att spela med akademispelaren Adrian "xelex" Vincze som stand-in.