×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

Världen

Bakslag för Brollan — utslagen direkt i Blast Bounty

1
En tuff säsongsstart för Mouz.
Det blev ingen superstart för Mouz i årets första turnering Blast Bounty, där laget blev direkt utslagna efter att ha fallit 1-2 mot BetBoom i öppningsmatchen.

Under silly season genomförde Betboom betydande förändringar i laget, medan Mouz var en av få lag som behöll sin femma oförändrad. Med sin fjärde plats i världsrankningen såg Mouz ut att vara favoriter att vinna matchen, men så blev det inte. En bra första karta från Mouz såg lovande ut med en 19-17-vinst, men på karta två visade ryssarna i Betboom sig alldeles för starka. Den kartan förlorade Mouz 7-13, vilket innebar att matchen behövde avgöras in i den tredje kartan.

Den avgörande kartan, Mirage, blev särskilt spännande. Betboom tog en tidig 7-5-ledning i första halvlek, men Mouz kämpade tillbaka på T-sidan och ledde vid en tidpunkt med 11-9. Men då satte Betboom i andra växeln, vann fyra raka rundor och avslutade kartan 13-11. Ett hjärtskärande slut för alla Mouz-fans. Matchen avslutades därmed 2-1 i favör till Betboom.

Mouz
siuhy, torzsi, Brollan, Jimpphat, xertioN

BetBoom
Boombl4, zorte, Ax1Le, Magnojez, S1ren

I och med förlusten är Mouz direkt utslagna ur tävlingen, medan Betboom går vidare till nästa omgång som börjar redan idag. Endast två svenskar, Linus "LNZ" Holtäng och Simon "yxngstxr" Boije, återstår nu i tävlingen. De ställs mot Team Liquid i en match schemalagd att spelas klockan 12:00 på lördagen.

Artikelbild: Fragbite och João Ferreira/ESL
Videokälla: PGL/Twitch

1 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 1 kommentarer

Skriv en kommentar

DisplayTemplate("related");?> DisplayTemplate("related");?>
Laddar..