×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.

DreamHack

LDLC vinner DreamHack Winter 2014

-44
LDLC har besegrat NiP Gaming i ett nervbombarderande övertidsdrama och står som major-mästare i DreamHack Winter 2014 CS:GO Championship, 745 000 kronor rikare.
Tre timmar efter matchstart står det klart att franska LDLC är mästare av DreamHack Winter 2014 CS:GO Championship, detta efter en extrem nagelbitare mot NiP Gaming som avslutades i övertid i den tredje avgörande kartan, Overpass. Resultatet innebär inte bara att LDLC är mästare av årets sista major-turnering, utan också 100 000 dollar rikare. NiP går dock inte lottlösa, utan kammade hem 50 000 dollar.

Sverige NiP Gaming vs. Frankrike LDLC 1-2

NiP: f0rest, friberg, GeT_RiGhT, Maikelele, Xizt
LDLC: Happy, kioShiMa, NBK, shox, SmithZz

Dust2: 10-16 (9-6)
Inferno: 16-4 (11-4)
Overpass: 16-19 (11-4)

Slutplaceringar

1.Frankrike LDLC100 000 dollar(cirka 745 400 kronor)
2.Sverige NiP Gaming50 000 dollar(cirka 372 700 kronor)
3-4.Ukraina Na`Vi22 000 dollar(cirka 164 000 kronor)
3-4.Polen Virtus.pro22 000 dollar(cirka 164 000 kronor)
5-8.Sverige fnatic10 000 dollar(cirka 74 500 kronor)
5-8.Ukraina HellRaisers10 000 dollar(cirka 74 500 kronor)
5-8.Danmark Team Dignitas10 000 dollar(cirka 74 500 kronor)
5-8.Tyskland PENTA10 000 dollar(cirka 74 500 kronor)
9-12.Polen ESC2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
9-12.Sverige FlipSid3 Tactics2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
9-12.USA iBUYPOWER2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
9-12.USA Cloud 92 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
13-16.Tyskland Planetkey Dynamics2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
13-16.Danmark myXMG2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
13-16.Danmark Copenhagen Wolves2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)
13-16.Sydafrika Bravado Gaming2 000 dollar(cirka 14 900 kronor)

Dust2

Finalens första spelplan blev den äldsta kartan i kartpoolen, nämligen superklassikern Dust2, där NiP Gaming började som anfallare efter att LDLC valt att spela försvarssidan först. En explosion på lången, där Adam "friberg" Friberg stod för en dubbel-entry med sin glock medan Patrik "f0rest" Lindberg även stod för två egna kills därefter, gav NiP pistolrundan och en stark 3-0-ledning eter att ha vunnit de följande anti-eco-rundorna.

Den första vapenrundan visade LDLC hålla en B-split stabilt, dock värt att notera att Mikail "Maikelele" Bill fortfarande spelade med sin Scout och Christopher "GeT_RiGhT" Alesund med Galil, detta förmodat för att spara in pengar. Detta i kombination med att NiP inte förlorade en enda spelare under sina anti-eco-rundor gjorde att man god ekonomi för fortsättningen av halvan. Även den följande rundan gick dock LDLC:s väg, trots fyra tappra headshots från Richard "Xizt" Landström, detta efter att A-hållarna i LDLC, Richard "shox" Papillon och Vincent "Happy" Cervoni, stängt NiP:s catwalk-rush.

Som skrivet ovan hade NiP god ekonomi och fick ett tredje vapenförsök i rad, men tredje gången var inte gillt denna gång efter att Happy än en gång hindrat NiP:s push, denna gång i mitten efter att ha läst att svenskarna skulle köra en split mot B. Nu tvingades NiP till eco, och shox AWP stängde svenskarnas rush totalt, vilket gjorde att LDLC gick i ledning för första gången i finalen. NiP svarade då med en rundvinst, men LDLC:s försvar visade inga brister rundan därpå, och NiP:s ekonomi blev nollställd.

Med endast en P250 i hand lyckades dock friberg plocka ut Edouard "SmithZz" Dubordeaux i mitten och således stjäla hans AWP. Denna entry lade grunden för den vunna eco-rundan som presenterades, och återigen var ställningen lika. Återigen kom dock fransmännen med svar direkt, men denna gång följdes svaret med ett ryt från NiP, ett ryt som gav dem hela fyra raka rundor och därmed totalt nio rundor mot LDLC:s sex innan halvtid.

Den kommande pistolrundan blev en perfekt sådan från LDLC:s sida, när de fintade ut NiP-spelarna från B mot mitten för att sedan trycka in på bombplatsen. Pistolrundan vanns utan att en enda fransman dog, och just det tåget fortsatte sedan när LDLC tog runda efter runda utan några avbrott. Efter att LDLC vänt helt och hållet och tagit ledningen med 13-9 valde NiP att ta en timeout, och den verkade löna sig. Kort därefter vann nämligen NiP sin första CT-runda, men mer än så blev det inte då LDLC:s T-dominans fortsatte ända in i mål.

Inferno

Inferno väntade, och situationen talade gott för att LDLC, ett av världens bästa Inferno-lag, skulle kamma hem finalen med 2-0 i kartor. Ytterligare understrykning kom när LDLC även vann pistolrundan som den tydligt svagare sidan som Terrorister, och även den följande anti-econ. I den tredje rundan, som också var en sparrunda från NiP:s sida, valde de att stacka B-bombplatsen, något som blev extremt framgångsrikt då LDLC gick rakt in i fällan, och NiP fick sin första runda med enbart kostnaden av en spelare.

LDLC köpte rundan därpå och ville återfå kontrollen över kartan, men friberg satte stopp för detta efter att han vunnit en oerhört bekant 1vs2-situation i afterplant-situation på A. LDLC drog ett numer klassiskt nödköp rundan därpå, men i stora sand stod f0rest med en laddad AK-47 i hand och burstade ner fyra headshots. Därefter sveptes en anti-eco-runda från svenskarnas sida, och även nyrekryten Maikelele fick skina vid den följande vapenrundan med fyra stiliga AWP-kills. Ställningen var nu 5-2, och Inferno-dominansen mot Virtus.pro började visa sig hos NiP även i finalen.

När allt såg som ljusast ut för NiP tog LDLC kommando via en B-runda, och vann även rundan därpå. Dock skall man aldrig underskatta så kallade sparrundor i CS:GO, då NiP återigen vann en P250-eco via stark B-defensiv från friberg och f0rest. Nu utökade NiP sin ledning till 7-4, och fortsatte även stänga bombplatserna. Den jämna inledningen skrapades bort ur minnet när NiP tog 11-4 innan halvtid.

Situationen bättrades även för NiP när f0rest plockade fyra frags med sin glock för att vinna pistolrundan åt dem. Även anti-eco-rundorna vanns av NiP, och nu var de bara två rundor ifrån att tvinga fram en tredje karta i finalen. I den första vapenrundan hamnade Maikelele och Xizt i en 2vs3-situation, men efter att man fått ner bomben tog de två respektive en frag var och säkrade 15 rundor. När LDLC sedan tvingades krystköpa vad de kunde kunde de inte stå emot NiP, som övertygande förde över finalen till Overpass.

Overpass

Overpass, kartan som slutade 16-13 till LDLC i gruppspelet lagen emellan, skulle nu avgöra hela finalen och vem som skulle lämna Jönköping 745 000 kronor rikare. NiP fick börja som den tydligt starkare CT-sidan, och f0rest lyckades med hjälp av en lömsk backstab plocka tre headshots på fyra skott med sin USP-S. Detta följdes upp av två näst intill lika stilrena headshots från Maikelele, och pistolrundan var vunnen.

Glädjen blev dock kortvarig när LDLC med en simpel A-rush med CZ75-Auto i hand tog över bombplatsen bekymmerlöst, och tog direkt tag i matchen. Därefter vann LDLC två raka anti-eco-rundor, dock inte helt obesvärat när den senare av rundorna slutade i ett 1vs1. Kommande vapenrunda öppnades med två snabba frags från friberg, och följdes upp av tre kills från Maikelele som innebar att NiP vann matchens första vapenrunda. Svenskarna följde också upp med ett par rundvinster och tog tillbaka ledningen vid 4-3, men LDLC höll sig i schack med sitt motstånd och svarade med 4-4.

Rundan därpå klev f0rest fram än en gång när det behövdes och knep fyra frags åt sitt lag för att återfå ledningen och även döda LDLC:s ekonomi. Rundorna fortsatte då att trilla in på NiP:s sida av poängtavlan. Det såg ljust ut för fransmännen vid 9-4, när de lyckades ta över B och hade en 4vs2-situation mot Xizt och GeT_RiGhT. Dock brast även det när Xizt fick två kills innan han dog, och GeT_RiGhT bjöd på två snabba headshots för att desarmera bomben. Ytterligare en runda vanns sedan, och 4-4 till 11-4 blev vinstsviten på CT-sidan för NiP.

11-4 må se ut som ett övertygande resultat, men då får man ha i åtanke att CT-sidan är extremt dominant på Overpass. När LDLC sedan vann pickan, tack vare tre läckra headshots från Happy, kunde comeback-bollen direkt vara i rullning. NiP tog dock den första vapenrundan genom en pressad A-push, och i ett ännu mer pressat 3vs4-läge klev GeT_RiGhT och Maikelele fram och vann rundan, om än knappt. Även den kommande rundan blev en lyckad sådan för NiP, och LDLC:s ekonomi var totalt förstörd.

Nu var ställningen 13-7 till svenskarnas favör, och fransmännen körde ett sedvanligt krystat köp, men det krävdes ingen större finess för att vinna den kommande rundan när NiP lät tiden gå ner till 15 sekunder innan de gjorde sitt drag på en A-push. NiP hade nu dåligt med pengar, och LDLC hade nu en promenadstig på väg tillbaka in i matchen. Vid ställningen 13-9 såg även en runda ut att gå LDLC:s väg, när deras spelare roterat korrekt ner till B i väntan på att bomben skulle anfalla. Dock märkte NiP att A var fritt, och med 20 sekunder kvar roterade de bomben runt halva kartan för att få ner en sista-sekunden-plant och även hålla afterplanten.

Nu var svenskarna bara två rundor från att kunna säkra trofén, men LDLC hade definitivt inte gett upp. De lyckades, återigen med ett nödköp, stänga A rundan därpå och även vinna NiP:s eco-runda som följde. Den vapenrundan som presenterade sig såg också ut att kunna gå till NiP när de med fyra spelare mot tre fick ner bomben på B. Dock klev Fabien "kioShiMa" Fiey, som spelat stabilt hela CT-halvan, fram rejält med tre frags och en defuse. Detta tvingade NiP till ytterligare en eco-runda, som man dock precis misslyckades få plant på, vilket innebar att matchens 27:e runda, med ställningen 14-13, kunde bli helt avgörande för NiP.

Där gick superstjärnan GeT_RiGhT fram enormt, igen, och knep tre frags på egen hand för att ta NiP till 15 rundor mot LDLC:s 13. En runda krävdes nu för att svenskarna skulle bli historiens första "back-to-back"-mästare i major-sammanhang. Rundan som följde inleddes med en entry från f0rest, som dock föll kort därefter. 4vs4 gynnade dock LDLC, som stängde en A-push och tvingade fram en 30:e runda i matchen. Ordinarie matchtids sista runda väntade, och NiP lade alla ägg i samma korg när de körde en kraftfull A-push. LDLC stängde dock bombplatsen väl, trots en del smoke-kaos, för att tvinga matchen till övertid.

Lagen stannade på sina sidor, och övertiden var igång. NiP misslyckades med en B-push och LDLC öppnade halvan som väntat. Spelet varierade när en B-fejk som utvecklades till en A-runda testades i den följande rundan, och det var med framgång. Med enbart en död spelare fick då svenskarna en poäng, som bör ses som extremt viktig på en sådan CT-baserad karta. Ytterligare en A-runda följde, där Maikelele efter utbytta frags hamnade i ett 1vs2. Trots ett läckert skott på en hoppandes NBK kunde han dock inte gå ut som segrare.

2-1 till LDLC i första halvan, som nu fortfarande hade press för att få en runda på tavlan i den andra halvan. Fransmännen öppnade med en läcker entry av NBK, och fick ner bomben utan att behöva stöta på fler spelare. Så fort bomben apterades lämnade de bombplatsen, och framgångsrikt höll de av den på distans. Nu krävdes bara en enstaka runda för att LDLC skulle få lyfta pokalen, och med is i magen höll de av ytterligare en A-runda från NiP för att vinna finalen och stå som mästare.

Resultat: Dag 3 (Semifinaler & final)

13:00 Sverige NiP Gamingvs. Polen Virtus.pro2-1 (22-20, 9-16, 16-8)Nuke, Cache, Inferno
17:30 Frankrike LDLCvs. Ukraina Na`Vi2-0 (16-11, 16-11)Inferno, Dust2
FINAL: Sverige NiP Gamingvs. Frankrike LDLC1-2 (10-16, 16-4, 16-19)Dust2, Inferno, Overpass

Resultat: Dag 2 (Kvartsfinaler)

11:00 Ukraina HellRaisersvs. Sverige NiP Gaming0-2 (5-16, 6-16)Dust2, Inferno
14:15 Polen Virtus.provs. Tyskland PENTA2-0 (16-9, 16-5)Cache, Mirage
17:30 Frankrike LDLCvs. Sverige fnatic2-1 * (16-10, 8-16, * WO)Dust2, Cache, Overpass
21:10 Danmark dignitasvs. Ukraina Na`Vi0-2 (3-16, 13-16)Cobblestone, Mirage

Resultat: Dag1 (Gruppspel)

12:00 Sverige fnaticvs. Sydafrika Bravado16-2 (13-2)Mirage
12:00 Danmark dignitasvs. Tyskland PENTA16-9 (13-2)Nuke
13:00 USA Cloud 9vs. Ukraina HellRaisers5-16 (2-13)Inferno
13:00 USA iBUYPOWERvs. Danmark CPH Wolves16-4 (12-3)Nuke
14:00 Danmark Team Dignitasvs. USA iBUYPOWER16-7 (13-2)Nuke
14:50 Sverige fnaticvs. Ukraina HellRaisers14-16 (11-4)Mirage
15:30 Tyskland PENTAvs. Danmark CPH Wolves16-12 (10-5)Dust2
16:00 Sydafrika Bravadovs. USA Cloud 91-16 (0-15)Cache
16:20 USA iBUYPOWERvs. Tyskland PENTA13-16 (13-2)Inferno
17:00 Sverige fnaticvs. USA Cloud 916-5 (12-3)Dust2
18:30 Polen Virtus.provs. Danmark myXMG16-2 (14-1)Inferno
19:25 Frankrike LDLCvs. Polen ESC Gaming16-4 (15-0)Cobblestone
19:45 Ukraina Na`Vivs. Sverige FlipSid3 Tactics16-8 (13-2)Mirage
20:15 Sverige NiP Gamingvs. Tyskland Planetkey16-2 (13-2)Overpass
20:45 Polen Virtus.provs. Ukraina Na`Vi16-2 (14-1)Nuke
21:30 Frankrike LDLCvs. Sverige NiP Gaming16-13 (10-5)Overpass
22:30 Polen ESCvs. Tyskland Planetkey16-13 (9-6)Mirage
22:30 Danmark myXMGvs. Sverige FlipSid3 Tactics11-16 (8-7)Mirage
23:30 Sverige NiP Gamingvs. Polen ESC16-13 (11-4)Cache
23:30 Ukraina Na`Vivs. Sverige FlipSid3 Tactics19-15 (8-7)Overpass

89 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 89 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..