| Namn |
David Blank |
| Användarstatus |
Old School |
| Stad |
Kiruna |
| Medlem sedan |
2008-08-11 |
| Senaste aktivitet |
6257 dagar, 22 timmar, 27 minuter |
Tequila är en destillerad spritdryck från Mexiko och den görs främst runt staden Tequila som ligger i den mexikanska delstaten Jalisco. Tequila görs på tequilaagave (Agave tequiliana) som är en art inom agavesläktet och familjen agaveväxter. Agaveväxter är avlägset besläktade med liljeväxterna och andra enhjärtbladiga växter, och har inget att göra med kaktusar, vilket många tror.
För att det skall kunna kallas Tequila skall spriten ha en alkoholstyrka mellan 35 till 55 %. Oftast hittar man tequila med antingen 38-40%. Högre alkoholhalter är sällsynta.
Av andra agave-arter görs också pulque. Man skär ut en liten fördjupning vid bladroten och suger upp den saft som sipprar fram. Denna saft låter man sedan jäsa till pulque som har en alkoholhalt ungefär som öl. Pulque dracks av indianerna redan före erövringen.