×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Beta testa mitt spel!!

Postat av Bambi på hal is den 9 Mars 2014, 22:32
8 kommentarer · 632 träffar
Hej Fragbite! Jag håller på att skapa ett litet spel mest för att lära mig kring artificiell intelligens. Spelet är helt programmerat i Java och jag har hållit på med det i typ en vecka nu.

Spelet är väldigt simpelt. Du är en sköldpadda, styr med piltangenterna och skjuter med space, du kan max ha 3 projektiler ute samtidigt. Överlev så länge som möjligt. Ditt liv är den röda mätaren uppe till vänster. För varje motståndare du dödar är det 20% risk att en ny motståndare skapas.

http://i.imgur.com/3LShVlz.png Gameplay bild.

Världen du spelar i ser olika ut för varje gång. Den kan bli lite buggad att det blir rum utan ingångar ibland. Starta bara om spelet då.

Motståndarna är programmerade så att dem försöker hitta vägen till dit du är. Dem kan även dodgea dina skott.

Nedladdningslänk.

http://minfil.org/rfS2ecbbb6/TurtleGame.jar

http://onlinelinkscan.com/results/minfil-orgrfs2ecbbb6turtlegame-jar/ <— Virusscan

Skriv gärna alla dina synpunkter och buggar du hittar nedanför :)
Föregående tråd
Nästa tråd

8 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 8 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..