×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Drivrutiner till DVD-Rom m.m.

Postat av Malen den 27 Oktober 2008, 15:01
3 kommentarer · 90 träffar
Hej!

För en tid sedan har jag formaterat datorn men mycket verkar ha blivit heltokigt. Det kan bero på att jag tyvärr tappat bort installationsskivan med alla drivrutiner till datorn.

Jag har i två dygn försökt fått igång min DVD/CD-brännare och min DVD-rom, dock utan framgång. Det fattas nämligen drivrutiner, i och med det känner datorn inte igen dessa.
Bifogad bild:
http://img390.imageshack.us/my .php?image=compmdj6.jpg

Efter formateringen fanns följande drivrutiner, jag vet dock inte ifall det är standard och kom med vid installationen av XP:


HP DVD Writer 300c
Driver version: 5.1.2535.0 (2001-07-01)

IDE-DVD Rom 16x
Driver version 5.1.2535.0 (2001-07-01)

QBWNQXW K92FO5AN SCSI CdRom Device
Driver version 5.1.2535.0 (2001-07-01)

Hur som helst fungerar inte drivrutinerna i fråga.
Bifogad bild:
http://img98.imageshack.us/my. php?image=trubbleqw1.jpg

Jag har låtit datorn söka själv efter drivrutiner via Windows Update. Jag får svaret tillbaka att de drivrutiner som är installerade är de senaste.

Jag har även sökt på Internet efter drivrutiner som passar till hårdvaran men hittar nada.
Det bör nämnas att vid sökandet av drivrutiner prövade jag även andra versioner av HP DVD Writer 300c.

Är det någon som ruvar på kunskap om ovanstående och vill dela med sig?
Jag skulle vara evigt tacksam!

Mvh
Föregående tråd

3 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 3 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..