När jag var liten kommer jag ihåg att min morbror hade en lustig skärmsläckare. Det var då en sjöman(?) som satt fast på en ö och där sprang han runt och gjorde lite allt möjligt, fiska, få kokosnötter i skallen och på nyår kunde han typ äta en middat med en sjöjungfru etcetc. Skulle gärna vilja ha tag på denna skärmsläckare (om den fortfarande finns). Så om någon har den blekaste om vad den kan tänkas heta så vore det guldvärt :)!
För mig tog det väl kanske 2 år att få in tillräckligt mycket kunskap för att känna att man hade vana av programmet.
Inte alls bra på Photoshop. Kan bara grunderna.
aja den va lite enformig imo, sigs ska va lite overkill.
Har lekt runt i ett par år nu, lär mej fortfarande från tuts.
Har blivit väldigt nyfiken pådet nu det sista ;O
#15 Tack! :D
dålig beskrivning kanske..
1. texttool (t)
2. klicka på texten
3. ändra.
http://marcuslind.deviantart.c om/art/Forest-64978298
http://marcuslind.deviantart.c om/art/Tatoogirl-84650389
Döm själv om jag är "skillad" eller ej eller om min smak är dålig eller bra. Hur som helst så har jag rätt breda kunskaper inom Photoshop även om vissa av er inte tycker att det syns på bilderna och jag måste bara säga att det tar rätt lång tid. Det handlar mycket om att hitta sin egen teknik och idéer, jag menar... Det finns nog 10 olika BRA sett att klippa ut en person, eller att göra en bild svartvit.
Sitt bara så länge du tycker att det är roligt och du kommer bli bättre.
MIN första seriösa bild btw (=
hur som helst, ser inte allt för editad ut ;s ser ut som om du bara klippt in ett wallpaper och lagt på lite "mörker" :p
http://stardock.se
http://portfolio.eyesharp.com
http://stardock.bilddagboken.s e