×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Routerproblem, eller?

Postat av Spearmint den 16 Maj 2010, 22:37
20 kommentarer · 71 träffar
Tjena! Jag har ett problem. Jag betalar i dagsläget för 100 mbit. ( Hastighet såklart.)


Här är vad jag får: http://a.imagehost.org/view/06 91/Sk_rmklipp


Jag får inte alls upp 100 och internet känns segt och jag blir ibland går jag "dc" ifrån Skype. Det var så med samma router förut fast med annan uppkoppling. (Annan leverantör av internet)


Då undrar jag, Kan detta vara ett problem routern åstadkommer? Att den blockar osv. Jag pingar runt 7 i cmd . Jag kör inte trådlöst. Routern jag har är en:


Netgear MR314

http://kb.netgear.com/app/prod ucts/model/a_id/2501


Jag har hört att man kan öppna portar och sedan ska det flyta på bättre. Jag ska ha fiber men jag får högre ping om jag laddar ner. Så ska det inte vara.


Någonting är fel. Vad kan det vara? Jag har virussökt datorn med NOD 32 och inget virus hittades. Köpte dessutom ny dator för 2 veckor sedan. Dock så var det problem innan med.


******************* EDIT ************************
Jag bytte sladd men problemet kvarstår. Jag får fortfarande bara ut 6mbit.

Routern?

3 personer har röstat
Föregående tråd
Nästa tråd

20 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 20 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..