×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Speldatorköp - Laptop

Postat av jakobs. den 29 Mars 2010, 17:41
26 kommentarer · 134 träffar
Vill börja med att säga att jag har absolut ingen kunskap om datorer överhuvudtaget så vänder mig därför hit för att få lite vägledning.


Jag hade tänkt köpa ny dator och avstår från en stationär då jag vill ha möjlighet att bära med mig datorn till exempelvis lan eller till skolan.


Jag vill ha en dator som klarar i stort sett alla spel som finns i nuläget utan problem, på hög upplösning. Vet inte vilka spel som kräver mest men här hittade jag system requirements för BF2 BC2:


OS: Windows Vista/7
Processor: Any Quadcore Processor
Memory: 2 GB
Hard Drive: 15 GB for Digital Version, 10 GB for Disc Version
Video Memory: 512 MB (NVIDIA GeForce GTX 260)
Sound Card: DirectX Compatible


Sen vet jag inte om något ska vara bättre/sämre men skulle tro att datorn hamnar på ca 7-8 000 sek? En speldator med allt i ett då vill säga.


Vill nu fråga vad som är värt att köpa. Vad ni är nöjda med etc.
Föregående tråd

26 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 26 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..