Hallå ja!
Har funderat ett tag ifall det varit nödvändigt att uppgradera datorn.. Jag spelar väldigt mycket och vill ligga på hög fps i spelen jag spelar.. Har haft min dator i cirka 2-3 för de som undrar.
Så undrar nu vad jag behöver uppgradera i min dator för att hänga med i spelutvecklingen
Dator:
processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual core Processor 4600+ ~2.4GHz
Minne: 4GB
Grafikkort: Radeon X1900 Series
Operativsystem: Windows 7 ultimate 32 bitar.
Ifall det är något annat ni undrar så säg till.
Vill som sagt att när jag köper nya spel att dom ska flyta på bättre av vad dom redan gör. Allt kanske inte behöver uppgraderas men ge gärna tips på vad om kan uppgraderas och till vad. Har cirka 2-3000 att spendera på uppgraderingen allt som allt.
MVH Basteknaste
Vad har du för nätagg ?
där har du ett kort som är 3 gånger snabbare än #1's kort till halva priset
4770
Klockfrekvensminne: 3,2 GHz
Klockhastighet: 750 MHz
Minne: 512 MB
Pris: 1.029 kr
5850
Klockfrekvensminne: 4 GHz
Klockhastighet: 725 MHz
Minne: 1 GB
Pris: 2.649 kr
#0 bestäm själv vilket du väljer
sry hade tryckt på felknapp på 5850 ska stå 4 GHz inte 1 GHz
4770 är helt klart bäst pris/prestanda.
Är det inget annat än Grafikkortet som behövs uppgraderas i nuläget?
Idiot
http://www.inet.se/artikel/190 0990
http://www.inet.se/artikel/530 8624/amd-phenom2-x2-550-3-1ghz -am3-black-edition
http://www.inet.se/artikel/530 4263
Kostar ca 3lax, sen försökt låsa upp 2kärnor på cpun=du får 4kärnor istället för 2.
Visst du får en hel del cpu kraft+snabba minnen dock kommer ditt gfkort flaska lite men när du får csn/lön nästa månad köper du ATI 4770 om du vill spela med dx 10(kostar ca 1lax) eller om du vill ha dx11+lite annat lull lull köper du http://www.inet.se/artikel/540 8677/powercolor-radeon-hd5770- 1gb dock dyrare, sen glöm inte sweclockers fraktfritt@inet.
Tror detta är en av dom bästa updates du kan göra, då väldigt många spel är CPU krävande så klarar du dig på ditt gfkort tills du lyckats spara ihop till ett nytt.
vad för nätagg har du i datorn just nu ? det kan knasa lite om du har dåligt nätagg.
Är inte så inne på amd fronten men för 3lax får du inget bättre i prestanda/kr på amd fronten skulle jag gissa på.. då din cpu blir en 4kärnig med lite tur ;)
Dags för o slagga, tittar in i tråden imorrn och ser om du fått ihop några paket o välja mellan :)