×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

PCI Riser Card

Postat av Y46i0 den 19 Januari 2010, 21:15
0 kommentarer · 98 träffar
Fick precis hem mitt studio ljudkort. Men eftersom metallkanten (där alla uttag sitter) är vänt åt samma håll som PCI uttaget så åker metallkanten rakt in i moderkortet. Därav får inte ljudkortet plats i min dator.
http://www.inet.se/artikel/630 4035/audiophile-192-pci
Där ser ni den långa jävla metallkanten.


Hade tänkt att beställa ett PCI Riser Card från komplett (den enda sidan jag hittade, som ligger i Sverige).
http://www.komplett.se/k/ki.as px?sku=119063&view=detailed#Pr oductTabs


Frågan är; Spelar det någon roll vilket håll det är åt? För har jag det så som det är på bilden så riktas PCI uttagen uppåt, vilket leder till att ljudkortet isåfall skulle åka rakt in i mitt grafikkort. Riktar jag det åt andra hållet så kommer jag dock att få plats med ljudkortet.


Men ifall det måste vara riktat så det är på bilden, så är det ju ingen idé att beställa.
Föregående tråd
Nästa tråd

0 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.

Skriv en kommentar