×
Felmeddelande :( Din CSS har inte laddats som den ska. Testa reloada sidan.
1

Problem Med Grafikkort.

Postat av ALEXNDR den 13 Januari 2013, 10:29
2 kommentarer · 164 träffar
Tja!


När jag vaknade igår så tog jag med mig laptopen och satte mig i köket för att starta den. När jag ställer ned den på bordet så hör jag ett litet knäpp-ljud vid vänster del av datorn. Jag tänkte inte mer på det för datorn är en MSI och de är rätt plastiga.


När jag startar cs:go så märker jag att fpsen sjunker fruktansvärt mycket när jag spawnar - och det spelet har alltid flutit på problemfritt innan. Hörde även att fläkten inte gick igång så hårt som den brukar göra. Efter ett par minuters spelande brukar fläkten för grafikkortet jobba ordentligt men nu gick den på någon sorts medelfart.


Tänkte att jag skulle testa om det var cs:go det var fel på så jag startade Black Ops för att se hur det flöt på. När jag startar spelet står det "Your computer seem to have changed since the last time you played Black Ops. Would you like to optimize the settings for the new changes?". Vilket jag aldrig sett förut. Det fps-droppar med jämna mellanrum här också.


Det jag nu undrar är vad som kan vara fel?


Det jag testat göra är:

Öppnat och kollat efter ytliga fel på fläkt och kort - Nada!

Uppdaterat drivrutiner till nyaste - Nada!

Låtit datorn vara avstängd i 10-12 h - Nada!


Grafikkort: Geforce GT555m 2GB


Några tips på vad man skulle kunna göra/kolla uppskattas!


Mvh
Föregående tråd
Nästa tråd

2 kommentarer — skriv kommentar

Kommentarerna nedan är skrivna av användare på Fragbite. Fragbite granskar inte sanningshalten i texten och du uppmanas att själv kritiskt granska och bemöta texten. Förutsätt inte att innehållet i texterna är sanning.
Visa 2 kommentarer

Skriv en kommentar

Laddar..